MELBOURNE

4. dubna 2012 v 10:39 | Cuba
9.března 2012
Úplně bez váhání bych naší staré Praze odebral titul "matka měst". Že všechny cesty vedou do Říma? Raději bych aby vedly do Melbourne. Vidět Neapol a zemřít? Do odpadky přeplněné Neapole se klidně jeďte podívat, ale prosím vás neumírejte tam, raději před tím navštivte Melbourne. Naprosto s klidným svědomím doporučuji všem muslimům, ať místo tradiční poutě do Mekky, alespoň jedenkrát za život doputují do Melbourne. A že nejpěknější pohled na svět je z koňského sedla? Možná jo, pokud ale na tom koni sedíte v osmdesátém osmém patře mrakodrapu Eureka Tower, kde jinde než v Melbourne.

Melbourne je jedno ze dvou největších měst v Austrálii a leží na jihovýchodním pobřeží. Od prvního okamžiku, když jsme vstoupili do města, jsem měl pocit, jakoby město jako magnet přitáhlo snad všechny architekty a designéry z celého světa a dovolilo jim se na něm do sytosti vyřádit. Všechno, od obyčejných protihlukových bariér na dálnici, přes mosty, zábradlí až po pouliční lampy bylo neotřelé, originální, nápadité, vkusné, zajímavé a víc přídavných jmen už mě nenapadá. Některým věcem jsme ani nedokázali přisoudit skutečný význam, jako třeba ze země trčícím "zbytečným" stožárům a obřím obloukům. Ale tak nějak k městu patřily.


Město je geniálně naplánované, protože jsme nepocítili takový ten divný pocit, něco jako stísněnost, která vás může přepadnout jen ve velkých městech. To když vás z jedné strany sevře doprava a přimáčkne vás k šedým betonovým zdem domů a vy nemáte kam byste utekli a jen se bezmocně necháváte vláčet proudem spěchajících lidí. Tady bylo všechno prostorné a vzdušné. Hlavně bylo vidět, že město je primárně dělané pro lidi. Ne pro úředníky, firmy, podnikatele, auta nebo státníky, ale pro lidi. Všude bylo dostatek laviček, záchodů, kohoutků s pitnou vodou, chodníků a nechyběly ani lehátka, informace, parky, tramvaje zadarmo a pěší zóny.


Melbourne jde vidět na kilometry daleko. Z rovné placky se do nebe škrábají věže mrakodrapů. Nikdy před tím jsme pořádný mrakodrap neviděli, tak jsme si mohli hlavy ukroutit v momentě, když jsme zaparkovali na parkovišti a vystoupili z auta. Ohákli jsme se do nejlepšího oblečení, které jsme sebou měli a vyrazili na prohlídku.


Jednu věžku střídala věžka větší. Všechno se blýskalo a třpytilo. Luxus z města přímo čišel. Okna mrakodrapů fungovala jako dokonalá tří set metrová zrcadla a odrážela všechno okolo sebe. Kolem chodili lidi, kteří byli stejně jako město samotné krásní, štíhlí, elegantně oblečení, tak nějak vznešení a osobití. Tvořili s městem dokonalou symbiózu. Když si tak po sobě čtu, co jsem napsal, už asi vím, čemu se říká dívat se na svět přes růžové brýle.Asi tak hodinu před setměním jsme nastoupili do výtahu v Eureka Tower. Zmáčkli tlačítko s číslem 88 a čekali co se bude dít. Doma v Ostravě bydlím v šestém patře. Našemu starému výtahu trvalo déle vyjet ubohých šest pater, než tryskovému výtahu vyletět do osmdesát osmičky.


Celé patro osmdesát osm je vlastně jakási rozhledna pro turisty. Dá se obejít kolem dokola. A my chodili kolem dokola a pořád dokola hleděli z okna ven na ty mrakodrapy, na ty bazény na střechách domů, na ten západ slunce, na ty svítící hady, ve které se za tmy změnily silnice, na ty lodě na řece, na ten barevný ohňostroj, taky jsme dalekohledem hleděli lidem do bytů a šmírovali je, co zrovna dělají.


Večer jsme se vrátili na parkoviště po ulici Kylda Street, která je hlavním středobodem nočního života Melbourne. Pouliční umělci kreslili obrazy, hráli na kytaru, zpívali, stepovali, rapovali a všemi možnými způsoby se z vás snažili vymámit nějaký ten dolar.

Nasedli jsme do auta a bylo nám líto, že musíme jet. Už v tu chvíli se nám po Melbourne stýskalo. Navíc se zase projevil ten PARADOX. Máme neuvěřitelně luxusní nablýskanou káru se sníženým podvozkem. Ale jakmile z ní vylezeme, vaříme na rezavém vařiči nudle a spíme ve stanu na odpočívadle nějaké z vedlejších cest. Uprostřed krajiny nikoho.

Ale jinak by to vlastně ani nešlo.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 elis elis | 4. dubna 2012 v 20:04 | Reagovat

Nádhera,obdivuji...máte úžasné zážitky!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama