JAHODY A JABLKA

16. února 2012 v 5:00 | Cuba
Ian McKelvie


Sbíral bych cokoliv raději než jahody. Ale nic jsme nesehnali, nikdo nám neodepsal a tak jsme jahodovým polem nepohrdli. Za dvě hodiny jsme neměli co dělat. Starý farmář Ian byl očividně překvapený, jak nám to šlo od ruky. To jsou ty léta praxe...

Ianovi může být okolo šedesáti roků. Bylo vidět, že má rád Čechy. "V Česku jsem byl dvakrát, naposled loni," okamžitě se chlubil. "Můžete u mě pracovat do konce sezóny." "Jahody se budou sbírat ještě týden, za čtrnáct dnů začnou dozrávat jablka."

Potom s námi zajel na prohlídku ubytování. Z hlavní cesty odbočil přímo do jablečného sadu. Uprostřed sadu stál dům. "Tady můžete bydlet," řekl Ian a provedl nás vnitřkem.

Dům není to správné slovo, spíše to byl hangár. Ale hangár s pokojema po dvou, velkou kuchyní, dvěma sporáky, třemi ledničkami, obývákem s velkou televizí a teplou sprchou.

"S vámi tu bude bydlet a pracovat dalších pět Čechů," smál se Ian.
Jablka a Jamie


V novém domě se spalo dobře. Další den ráno jsme se seznámili s celým vedením. V sadě nás bude mít na starost sympaťák Jamie. Bývalý zélandský desetibojař, který zná Šeberleho. Pravou rukou farmáře Iana je Ian mladší s černým psem Zekem. A abych nezapomněl na tlustého farmářova psa Oliho. Ten nedělá nic jiného, než jen furt žere spadané meruňky, jablka a labužnicky se pase v jahodách.

Dopoledne jsme znovu posbírali jahodové pole. Holky farmář poslal prodávat do svého obchodu. My se Štambikem dostali od Jamieho instruktáž o sběru jablek. Zbytek dne jsme pak protrhávali jabloně v sadu.


V kuchyni jsme na zeď vyvěsili mapu Severního ostrova a pořádně ji prostudovali. Bydlíme ve vesnici Meeanee, kousek od města Napier. Ideální poloha pro cestování - střed ostrova, všude relativně blízko. A hlavně deset kilometrů od pláže a oceánu. Lepší místo jsme snad najít nemohli!

Večer jsme vyprali všechno prádlo, upekli chleba a buchtu. Pak si dali litr čerstvého jablečného moštu a dívali se na Nový Zéland hledá superstar.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama