CATHEDRAL COVE & HOT WATER BEACH

27. února 2012 v 9:31 | Cuba
Úterý 31.1.2012Na severu Coromandelu v mořské rezervaci Te Whanganaui-A-Hei se nesmí rybařit a dokonce ani sbírat mušle. Ochranáři se tímto snaží chránit rozmanitost a bohatost tamních vod. Rybu si tam nechytíte, zato šnorchlování v zátoce Gemstone je úžasné. Šnorchlovací trasa je vyznačena na oceánu obřími bójkami, na kterých si můžete přečíst jaké že zrovna ryby plavou pod vámi.


Plivnout si do brýlí (to aby se nemlžily), nasadit neopren (to abych u dna nezmrznul) a vzhůru dolů. Snažím se neztratit z dohledu Vendul, která je okamžitě uchvácena rybami plavoucími okolo ní. Uviděla red moki, jenž připomíná červeno bíle pruhovaného kapra a rozhodla se ho pronásledovat. Dno oceánu je skalnaté, jen skromně porostlé vodními rostlinami a dokonale odráží sluneční paprsky, takže voda je naprosto průzračná.

Ostatní ryby nejsou tak zajímavé jako red moki, za to je jich daleko víc. Modré tresky, makrely, sem tam se někde mezi skalisky mihne metrový tuňák. Ryby jako snapper, blue mamamo a hapuka jsme viděli poprvé a ani můj slovník si s jejich anglickými názvy neporadí.

Pomalu se pod hladinou začínají obracet role - už nejsme ti, kdož ryby sledují, ale ryby sledují nás. Když jich za mnou plave padesát, začínám být nervózní. Jsem nevěděl, že ryby dokážou být zvědavé. "Hej mě kousla jedna do nohy," vyhrkla Vendul. Bylo načase jít ven. chvilku po nás vyplave i Štambik. "Sem viděl takovou rybu," a rozpažil co to šlo. Samozřejmě jsme mu nevěřili, největší ryby neměly více jak metr.

Ale měli jsme! Přerostlé havěti v moři plave požehnaně. To bych však trochu předbíhal...


Po dobré půlhodince prodírání se mezi skalisky, balvany, buší a pichlavými keři, jsme vylezli na kopec, který nabídnul zajímavé výhledy na skalnaté ostrůvky porostlé keři a zelenými borovicemi. Pod kopcem se v úzkém pásu rozprostírala perla Coromandelu - Cathedral Cove.


Na Jižním ostrově Wharariki Beach, tady na severu Cathedral Cove. Na pěknější pláže jsme nenarazili a už ani nenarazíme. Leda kdybychom změnili zemi, vlastně kontinent. Ve srovnání s ostatními plážemi poloostrova Coromandel byla Cathedral Cove miniaturní. Což ji jenom přidávalo na kráse. Jen za odlivu oceán dovolil návštěvníkovi prozkoumat celou nádheru kolem, jinak byla zátoka, jeskyně a kamenný oblouk po většinu dne zatopeny vodou. Zátoka dostala své jméno právě díky skalní formaci připomínající katedrální oblouk.


V mělkých vodách bylo příjemně teplo. Sundali jsme trika a vběhli do vody. Proplavali jsme všemi skalními otvory a skulinkami, skákali z roztodivně tvarovaných balvanů do azurového oceánu, vplavali do temných jeskyň, kde voda i vzduch byl o poznání chladnější. Spláchli jsme ze sebe sůl pod vodopádem stékajícím z kolmé skály a uschli v horkém písku na teplém slunci.


Ten večer jsme stihli navštívit i Hot Water Beach, pláž s horkými prameny. Zní to lákavě - za odlivu si v ještě mokrém písku vykopete svoji díru, do které okamžitě začne prosakovat ze dna horká voda. Vyvalíte se do díry, za zády vám zapadá slunce a vy pozorujete oceán, racky, volavky albatrosy a vůbec dění kolem.

To by ale nesmělo znít lákavě i ostatním turistům. Hlava na hlavě, boj o každý centimetr písku. Že si vyhrabete vlastní díru? Těm nejšikovnějším se podařilo do nějaké díry alespoň postavit. Po kotníky do vody spolu s deseti dalšími lidmi. Všichni okolo - děti, strýcové a tety, ženy a muži přešlapovali na místě a snažili se vypadat důstojně, jako že jim ta komedie kolem připadá normální a že si Hot Water Beach představovali přesně takhle.


Nejprve jsme se smáli. Pozorovali lidi kolem. Někteří se snažili svoji díru zvětšit lopatkami, jakmile se jim to povedlo, hnedka do díry hupsl někdo nový. Pak jsme se odhodlali teplotu vody vyzkoušet i my. Vměstnali jsme se do jámy k černošce s pletenými afro copánky a k pánovi s festovním knírem. Na místech, kde voda prosakovala ze země, se nedalo stát, jak byla voda horká. Ale když se na vzduchu ochladila, mohla mít příjemných čtyřicet stupňů.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama