FRANZ JOSEF GLACIER

26. ledna 2012 v 1:00 | Cuba
Ledovec Františka Josefa a "Palačinkové vodotrysky"

Nový rok.


Fuj to je ale hnus ty mouchy. Stan máme zapnutý, ale ty potvory se snaží prokousat dovnitř. Furt dokola naráží svým malým bzučícím tělem do stanu. Poprvé když jsme toto bubnování slyšeli, mysleli jsme si, že venku prší. Otevřeli jsme dveře stanu. Jaké bylo překvapení když nám do obličeje pražilo slunko. Mouchy se na nás okamžitě sesypaly.

Jak na nový rok tak po celý rok. Mít celý rok léto by mi nevadilo, ale ty mouchy bych mě přivedly do blázince. Tady je malý důkaz jejich existence.


Ledovec Františka Josefa je údajně nejníže položený ledovec na světě. Od moře se k němu dostanete klidně i pěšky.

Bylo pořádné vedro. Divím se, že ledovec na místě neroztál. I když podle fotek z minulých let byl splaz skoro poloviční. To samé jsme pozorovali u ledovcových splazů v Norsku. V poslední době tajou ostošest. Je to celkem škoda, protože tak neuvěřitelně modrý led nejde nikde jinde spatřit.


Asi proto nás ledovec nijak zvlášť neuchvátil. Ani po té, co jsme obešli závoru a vylezli potajnu na vyhlídku, za kterou musíte jinak platit nekřesťanské peníze. Daleko lepší pohled byl na vodopád, který tekl po kolmé skalní stěně a když jste se postavili pod něj, příjemně vás zchladil.


Štambíkovi se povedlo udělat další faux pas, když přehlídl objímající se pár. Ti dva seděli za velkým šutrem a něco si šeptali. Štambík si za ten kámen odběhl odskočit, páru si samozřejmě nevšimnul a vyčůral se vedle nich.

Nejkrásnější část West Coastu jsme měli projetou. V následujících dnech se mělo počasí zhoršit. Proto jsme se rozhodli odjet co nejdál na sever, kde by snad mohlo být pěkněji.

Zbývalo nám ještě navštívit Pancake Rocks Blowholes. V otrockém překladu něco jako palačinkové útesy, ze kterých stříká voda. Příliv nažene vodu do úzkých otvorů ve vápencových útesech a ta následně vystříkne z jejich děr na vrcholu.


Od Pancake Rocks Blowholes nás dělilo nějakých 300 kilometrů. Do největšího přílivu zbývalo pět hodin. Stihli jsme to tak tak. Hlavní cesta totiž vedla buď kopcovitým pralesem anebo po klikatícím se skalnatém pobřeží. Nikde se nedalo jet rychle.

Aby jsme stihli vodotrysky ještě dnes, museli jsme vypustit prohlídku několika malých zlatokopeckých měst divokého západu. Vendul sice protestovala, ale těmi malými zaprášenými městy jsme jen profrčeli. Určitě by bylo dobré si je prohlídnout, ale na zbytek Zélandu máme "už jen pět měsíců", tak nejde vidět všechno.

U těch vodotrysků bylo neskutečně moc lidí. Stříkají jen dvakrát denně, uprostřed noci a odpoledne. Proto tu bylo tak narváno. Celkem jsme tím byli zaskočeni, protože jsme si na takové davy lidí úplně odvykli. Naši pozornost zaujali lidi chodící bosky. Už jsme si tohoto trendu všimli dříve, ale tady lidí bez bot bylo opravdu hodně. Tak jsem zvědavý kdy tato móda dorazí do Čech.


Vodotryskům se moc tryskat nechtělo. Občas sice něco vystříklo, ale ne tak jak jsme si představovali. Bylo třeba, aby moře trochu bouřilo. A nebylo tak klidné jako dnes, pouze s dvoumetrovými vlnkami.

Zajímavé byly rozkvetlé palmy okolo.


Na noc jsme byli ochotni jet kamkoliv, kde nebudou žrát mouchy. Bohužel takové místo na West Coast není. Zajeli jsme do zapadnutého kempu u města Westport. U starého domku s velkou zahradou, ve které rostlo plno stromů a palem, majitelé zřídili kemp. V domě měli malinkou restauraci s ještě menší kuchyní, ve které pekli domácí pizzu. Nechyběl ani výčep. Taky tam na zélandské poměry točili dost druhů piva. Na jedné z polic bylo vystaveno plno prázdných lahví od Jagermaisteru. Pak jsme si všimli obrázků Berlínské zdi a bylo nám jasné, že majitelé jsou Němci. (Teda jen ta pizza nás trochu mátla).

Příjemně nás překvapila cena, 5 NZD za noc na osobu.

Ale mouchy si nás našly i tam.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 elis elis | 26. ledna 2012 v 9:02 | Reagovat

Konečně! Lívancové skály,o kterých jsem četla. Bizardní! Zajímavé květy palem!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama