LAMBING

4. listopadu 2011 v 7:22 | Cuba
Pondělí 12. září 2011

Schválně zkuste najít ve slovníku co slovo lambing znamená. Měli byste ho najít někde za slovem lamb, což je jehně. Nenašli jste? Tak zkuste jiný slovník. Taky nic? A štve vás to, že si čtete o lambingu, nemáte ponětí, co to znamená a ještě vás nutíme hledat jeho význam ve slovníku? Tak to nejste ani z půlky tak naštvaní, jako jsme byli my na nedělním výletě, když jsme se poprvé s lambingem setkali!

V sobotu ráno, jsme posnídali vaječinu (pro rodiče od Monči, vaječina = míchaný vejce), která se stala naší tradiční nedělní snídaní. Po snídani jsme se sbalili a vyrazili obhlídnout nedaleký Banksův poloostrov. Tento poloostrov je tvořen několika vyhaslými sopkami a v průvodcích je doporučován k návštěvě hlavně kvůli tučňákům a delfínům, se kterýma si můžete i zaplavat. Bohužel začátek jara není pro tyto aktivity zrovna nejvhodnější, poněvadž tučňáci jsou na výletě kdesi u jižního pólu. A komu by se chtělo plavat na začátku jara ve studené vodě s delfíny? Dále můžete na Banksově poloostrově navštívit tamní muzeum, ale komu by se chtělo na začátku jara chodit do muzea? Takže zbývá poslední varianta - osvědčený trek.

Pečlivě vybaveni a nabaleni jsme vyrazili na zhruba dvacetikilometrový pochod kolem nejvyšší hory poloostrova Mt Herbert. Trek už zpočátku vypadal velmi zajímavě. Cesta nás vedla kolem bublajícího potůčku, který lemovaly barevné stromy. Názvy stromů neznám, protože mnohé z nich, hlavně ty které by neobjalo dokola několik lidí, jsem nikdy v životě neviděl. Vzduch byl prosycen vůní prapodivných rozkvetlých květin, zkrátka všechno vypadalo pohádkově. Až do té doby, dokud jsme nedorazili k té ceduli. K zelené ceduli s nápisem lambing.

Každému na Zélandu je jasné, že na jaře je lambing jev poměrně běžný. Jenomže my nejsme Kiwiové a o lambingu jsme neměli ani páru. Prostě pokud je lambing, tak se nejde dál. Musíte zastavit, otočit se a vrátit se zpět. Pokud porušíte lambing můžete dostat i pokutu. To jsme nechtěli riskovat, tak jsme se zastavili, otočili a vrátili se zpět k autu. Slunce na obloze hlásilo poledne a nám bylo jasné, že jinou dvacetikilometrovou tůru už nestihneme.

Rozhodli jsme se zdolat nějaký malý kopec, respektive kopeček přímo na pobřeží, abychom měli výhled na oceán. Auto jsme zaparkovali na parkoviště u pláže a vydali se po úzké pěšince, která nás chvíli vedla po pláži a následně se klikatila až na vrchol nedalekého kopce. Ze skal u pláže visely pro změnu ještě divnější rostliny. Zato na pláži samotné už tak neobyčejné rostliny nerostly, ale Štambíkovi se stejně líbily, nebo spíš voněly.


Pěšinka pokračovala do mírného kopce, což nám po pár stovkách metrů umožnilo spatřit zajímavé výhledy na blízké skalnaté hory porostlé mechem a trávou. Už z půlky kopce byly vidět všechny písečné pláže obklopené průzračným namodralým mořem. Všichni jsme se těšili na vrchol, až se otevře pohled na nekonečný oceán.

Pevně věřím, že oceán bychom nakonec spatřili a na kopec vyšlapali bez nejmenších obtíži. Kdyby ale ovšem nepřiběhl zarostlý horal a s naprostou samozřejmostí nám nesdělil: "You can not go any longer, because of lambing" ("Nemůžete jít dál kvůli lambingu"). Samozřejmě jsme bez váhání poslechli, vždyť se jednalo o lambing a každý ví, že pokud je lambing musíte zastavit, otočit a jít zpátky...

Tak jestli jste nebyli naštvaní na začátku, že nevíte co je lambing, tak teď už naštvaní být musíte ne? My jsme nebojácně vyrazili na jinou horu, která nebyla lambingem dotčena. Měli jsme štěstí. Jednu jsme našli. Přece jenom se jedna lambingem neposkvrněná hora na Banksově poloostrově nacházela!Lambing = období v září a říjnu, kdy ovce mají mladé a je zakázáno je vyrušovat. Nevýhoda lambingu na Zélandu je ta, že ovce jsou všude. Kiwiové se řadí v poměru počtu ovcí na jednoho obyvatele na první místo v celosvětovém (možná i celoplanetárním) měřítku.


Pondělí 26. října 2011

O měsíc a půl později jsme horu Mt Herbert zdolali! Trpělivě jsme čekali dokud se z mrňavých jehňátek nestanou jehňátka větší s useknutým ocasem, kterým naše přítomnost už vadit nebude.

Na Mt Herbert jsme vyrazili časně z rána, ve dvanáct, prošli jsme údolím bublajícího potoka a ocitli se u cedule s nápisem lambing. Usmáli se a pokračovali dál. A světe div se, po celou dobu výletu jsme nepotkali ani jednu ovci...

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 verca verca | 4. listopadu 2011 v 8:40 | Reagovat

tak jsem to zadalo do vyhledavace a reknu vam, lepsi lambing nez tupping

2 jane jane | 11. listopadu 2011 v 15:20 | Reagovat

Verca už je v airu mávejte :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama