R.I.P. ENTERPRISE...?

31. října 2011 v 8:16 | Cuba
Čtvrtek 20. října 2011

Pitomé auto, pitomá Wendy, pitomá smůla. Přijíždíme po pečlivě upravené zahradě k malému domku původní majitelky Toyoty Hiace alias Enterprise. Od následujícího rozhovoru opravdu nic nečekáme. Co taky asi, to staré auto se jako na potvoru muselo rozbít, až po vyřízení všech potřebných papírů pro převod vlastnictví. Nemohlo se třeba rozbít hned při zkušební jízdě.

Zvoníme na zvonek. V domě se nikdo nehýbe. Zvoníme znova. Kam se k sakru ta baba Jaga poděla? Zkoušíme zadní dveře. Zase nikdo. Pomalu se smiřujeme s tím, že naše rande s Wendy bude odloženo.

Čtrnáct dnů zpátky jsme vstávali do chladného rána. Pečlivě jsme se obrnili trpělivostí a připravili na nejhorší. A vyrazili k autoservisu. Chtěli jsme být první na řadě a proto jsme před branami servisu stepovali už dvacet minut před otvírací dobou. V osm ráno přijel do práce náš starý známý korejský mechanik. Už z dálky se na nás usmíval. "Tak s čím jdete tentokrát?" prohodil místo pozdravu.

Stručně jsme mu vysvětlili jepičí historii našeho nového auta. Jak jsme autem vyrazili na výlet, jak nám málem shořelo na dálnici, jak jsme ho táhli v deštivé noci čtyřicet kilometrů před korejcův servis. "A co chladící kapalina kontrovali jste?" zeptal se Korejec. Přikyvujeme. "A kolik jste za TO dali?" "Dva tisíce," odpovídám. Korejec se nevěřícně chytne za hlavu. "Musíte nechat vyměnit celý motor, head gasket je v háji."

Poslední dlouhé zazvonění na zvonek. Nikdo. V tom slyšíme auto. V dálce vidíme přijíždět Wendy. Ta Čarodějnice se na nás už z dálky zubí. "Jak jste se měli na dvoutýdenním výletě?" ptá se. Odbudeme si těch pár povinných rádoby přátelských vět a přecházíme k jádru věci. Taktně ji naznačujeme, že nám prodala vrak nad hrobem. "Ale my jsme v tom autě jezdívali na výlety a můj syn Lawrence se o to auto tak pěkně a vzorně staral," argumentuje babizna. V duchu se ušklíbnu, pěkně staral jo? Když nám auto prodávala, v autě chybělo snad vše od oleje v motoru počínaje a vodou v chladiči konče.

Wendy pořád točí dokola, že auto jezdilo a tudíž musí být v pořádku. "Vezmeme auto k mému mechanikovi. Můj syn Lawrence měl podobný problém jako vy, ale všechno pořádně opravil a auto bez problémů jezdilo". AHA, tak přece, auto nebylo tak dokonalé jak se nám snažila namluvit!

Wendy se nabízí, že auto do jejího léty osvědčeného servisu odtáhne. Nedovedl jsme si představit, jak naši starou a těžkou dodávku potáhne na laně v odpolední špičce přes půl Christchurch, nicméně to zvládla na jedničku a auto se rázem ocitlo v servise číslo dva. Aspoň v něčem byla ta babizna užitečná.

Nový Wendin mechanik, prošedivělý olejem umazaný mužíček s chraplavým hlasem si nás opatrně změřil pohledem a povídá: "Motor je diesel co, nenalili jste tam náhodou benzin?" Uraženě mu odsekávám že nejsem hlupák. Popisujeme mu problém. Mechanik pokyvuje hlavou a odbíhá pro zrcátko. Vsune ho do motoru, přikáže nastartovat a povídá: "Frost plug, prorezivělý frost plug, head gusket je OK!"

Oprava prý stojí jen tři stovky. Vítězoslavný úsměv se rozlije po tváři Wendy. "Já jsem vám to říkala, že auto je v pořádku," neopomene nám vesele sdělit. Pak ještě přidává pětiminutový monolog o tom jak je šťastná, že nám neprodala nic špatného. Frost plug se totiž na obyčejné technické prohlídce nekontroluje a tudíž jsme museli mít přímo pekelnou smůlu, že se pokazil zrovna nám.

Co teď? Auto opravit? Wendy nám dává další alternativu - prodat auto na části, prý to Lawrence zkoušel před tím než nám auto prodali a nabídli mu dvanáct set dolarů. Tak teda opravit nebo prodat?

Necháváme si čas na rozmyšlenou a po pár dnech žádáme Wendy ať zprostředkuje prodej na části. Nemáme odvahu a chuť pouštět se do opravy auta, které nás zradilo při první příležitosti, kdy mohlo.

Na sjednanou schůzku dorazili dva mechanici ze společnosti South Van Spares, společnosti která se zabývá výkupem nepojízdných aut. Se Štambíkem se představujeme a podáváme mechanikům ruku. "Tohle auto jsem už viděl," povídá starší mechanik. "Tyhle promáčklé a barvou zamalované dveře nejde jen tak zapomenout. Vzpomínám si, dovezl mi ho jeden chlápek, jmenoval se myslím Lawrence, když přijížděl z motoru se mu pořádně kouřilo. Chtěl za něho dva tisíce. Nabídl jsem mu dvanáct set. Odmítl. Tak jsem mu aspoň poradil, ať vymění frost plug, jinak se mu auto rychle pokazí."

Zmateně jsem se díval na Štambíka. Připadali jsme si jako dva úplní idioti - ukázalo se, že jsme naletěli ne Wendy, ale jejímu vykutálenému synátorovi. Wendy byla jen prostředník prodeje, v podstatě za nic nemohla, Lawrence ji svěřil prodej polorozbitého auta a odjel hrát rugby do Evropy. Usuzujeme, že Lawrence frost plug opravil, pravděpodobně velmi amatérsky, a proto se nám auto pokazilo tak brzy.

"Kolik za to chcete?" zeptal se mechanik. "Dvanáct set, tolik kolik jste za výkup auta nabídl už předtím," odpovídáme. Mechanik se na chvilku odmlčel a po té řekl: "OK," a vypsal nám šek na dvanáct set dolarů. Spadl nám kámen ze srdce. Zbavíme se té kraksny důstojným způsobem! Mechanici zapřáhli Enterprise a rozloučili se slovy: Ne všichni Kiwiové jsou špatní!"


Uznali jsme nakonec za vhodné seznámit Wendy se všemi skutečnostmi. Následující rozhovor probíhal přes esemesky.

My Wendy:
Hi Wendy. We sold the car. Mechanic recognized the car immediately. He knew about frost plug. He told Lawrence to change it. But it wasnt done properly. Mechanic told us that the engine steamed when Lawrence tried to sell him the car. We should have been informed about this from you before not from mechanic now!

Ahoj Wendy. Prodali jsme auto. Mechanik co ho kupoval ho okamžitě poznal. Věděl o frost plug. Řekl Lawrencovi, aby ho opravil, ale Lawrence ho neopravil pořádně. Mechanik nám řekl, že se z motoru kouřilo, když se mu Lawrence snažil auto prodat. Měli jsme být o tomto problému informováni!

Wendy nám:
Are u talking about the man at The City South Spares? Did u sell it to them? Because I was with Lawrence when he showed the van to them at city south van spares and the van was not stemaing and no mention was made of frost plug by anyone. That is outright lie. The van has not steamed since the engine and radiator were changed. Like Murray from Rolleston garage said no one could have known that frost plug was going to fail. We certainly didnt know and so couldnt have told you. Was that guy trying to buy it off you for less than what he offered us? I am really upset that someone is implying that we have been dishonest. I have tried to be as helpful as I could not because of I felt responsibile but because I felt sorry for you guys. I could have just said I dont want to know!

Mluvíte o tom mechanikovi z City South Spares? Prodali jste mu auto? Já jsem byla s Lawrencem u toho, když jsme mu ukazovali auto a z auta se nekouřilo a nikdo ani nemluvil o frost plug. To je nehorázná lež. Auto nevařilo od té doby co byl motor a chladič vyměněn. Tak, jak vám Murray z druhého servisu řekl, nikdo nemohl vědět, že se frost plug pokazí. O problému s frost plug jsme nevěděli, tak jsme vám o něm ani nemohli říct. Chtěli vám nabídnout za auto méně, než co nabízeli nám? Rozčiluje mě když mi někdo naznačuje, že jsem jednala nečestně. Snažila jsem se vám pomoct co to šlo ne k vůli tomu, že bych cítila zodpovědnost, ale protože mi vás bylo líto.

Tak jak to vlastně bylo? Mechanik ze South City Spares tvrdí, že Lawrence přijel auto prodat sám. Zato Wendy toto tvrzení popírá. Byla prý totiž u potenciálního prodeje taktéž. Byl Lawrence v South City Spares vícekrát?

O pět minut později došla od Wendy další zpráva:
If the mechanic knew about the frost plug it was because I told him about it when I rang him on your behalf lastweek! I didnt even know what a frost plug was until Murray showed it to you and I!

Mechanik, co od vás koupil auto, věděl o frost plug, protože jsem mu o tom řekla, když jsem s ním pro vás sjednávala schůzku minulý týden. Ani jsem nevěděla co to frost plug je, dokud mi ho neukázal mechanik Murray z druhého servisu.

Věděl mechanik ze South City Spares o problému frost plug díky Wendy anebo díky kouřícímu motoru, když se Lawrence snažil prodat Enterprise?

O dalších pět minut později nám přišla sms z hlasové schránky, to se nám Wendy pokoušela dovolat a zanechala nám vzkaz, ve kterém se její hlas chvěl a vypadalo to, že se každou chvíli rozbrečí.

Pak přišla další zpráva od Wendy:
Just rang City South Vans to tell them off for telling lies. He said he told u knew about frost plug because I had rung him and told him. You have misunderstood. The frost plug failing was bad luck no one knew it was going to happen and as it happend when you owned the van it was your bad luck. We have been honest at all times and I have tried to be helpful. If I had said not my problem when it happended you would be still thinking the engine was completely broken and you would have accepted 300 dollars for it. I have tried to help and I am now accused of being dishonest and I am not happy!

Právě jsem volala do City South Vans a řekla jsem jim, že vykládají lži. Špatně jste rozuměli, o problému s frost plug věděli ode mně, když jsem jim o tom řekla v telefonu. Frost plug se zkazil díky špatné náhodě, nikdo nevěděl o tom, že se to stane, a že se to stalo zrovna vám, měli jste smůlu. Jednali jsme čestně a snažili se být nápomocni. Kdybych řekla, že to není můj problém a nepomohla vám, pořád byste si mysleli, že motor je v háji a za auto vám dají jen 300 dolarů. Snažila jsem se vám pomoct a vy mě teď jen obviňujete!

Proč mechanik ze South City Spares neřekl Wendy o Lawrencově samostatné návštěvě? Proč jí řekl, že o frost plug ví díky ní?

Odhodlali jsme se odpovědět na náhlý příval Wendiných esemesk:
Mechanic from South City Van Spares bought it from us for twelve hundred. We appreciate your being helpful and we dont want to imply that u were being dishonest with us, bcs u wouldnt have sent us back to that place. But we also do not see any reason the machanic would have to lie us. He told us that he recomended to Lawrence to change the frost plug when he came there. We just wanted to inform u about situation. We are confused now and we are the ones who lost money anyway. Maybe try to talk with Lawrence, it was his car after all.

Mechanik ze South City Van Spares od nás auto koupil za dvanáct stovek. Oceňujeme, že jste se nám snažila pomoct a ani nechceme naznačit, že jste se chovala nečestně, jinak byste nám nedoporučila South City Van Spares. Ale zkrátka nevidíme jediný důvod, proč by nám lhal ten mechanik, co od nás auto koupil. Jasně nám řekl, že doporučil Lawrencovi vyměnit frost plug. Jen jsem vás chtěli o všem informovat. Jsme z toho všeho pěkně zmatení. A taky jsme ztratili hodně peněz. Zkuste se o tom všem pobavit s Lawrencem, vždyť nakonec to bylo jeho auto.

Wendy nám:
As I told u I spoke to guy at City Spares this afternoon and I said he did not say that he only said he knew about it. Perhaps he thought we had sold it since the plug failed I dont know. All I know is that we did not know about any frost plug problem when we sold the van.

Pro přeložení této věty jsou naše vědomosti nedostačující, zkrátka je to blábol... Možná mechanik myslel, že jsme vám auto prodali už s pokaženým frost plug, nevím. Vše co můžu říct je to, že jsme o žádném problému s frost plug nevěděli, když jsme auto prodávali.

Tak skončila naše neslavná příhoda s Enterprise. Ze všech okolností vyvozujeme, že za všechno může Lawrence, který využil nebohou maminku Wendy, neřekl jí o skrytých problémech auta. Samozřejmě Wendy tuto hypotézu nikdy nepřijme, nepřipustí, že Lawrence by jednal nečestně. Nekoupili bychom tak staré auto, kdyby Wendy nebyla dobrá kamarádka našeho šéfa. Mysleli jsme si, že nás nemůže podvést. Taky nepodvedla. Byl to Lawrence.

A jestli si myslíte, že stařičká Enterprise z roku 1983 leží na vrakovišti rozebrána na části, tak to se mýlíte... Mechanik, ten co ji koupil nám jasně řekl: "Já ji opravím, zase bude jezdit!" :-)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 verca verca | 31. října 2011 v 17:53 | Reagovat

kdo by cekal ze to s tim hvezdoletem na koleckach bude tak slozite, ze pry I said he didnt say that he only said he knew.

Myslim si, ze columbo by sel po wendy.

2 w w | 1. listopadu 2011 v 8:47 | Reagovat

:D a to ji ted jeste potkavame na farme - sefuje nekdy packhousu (balirne) a dela jakoby nic. baba jedna

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama